Kako napraviti dobar raspored u laboratoriji?
(i to pre nego što stigne oprema)
Kod nas postoji loš a uobičajen način razmišljana prilikom dizajna enterijera i rasporeda mašina u laboratoriji. Najčešće se o rasporedu strujnih konektora, mrežnih kablova pa i o mestu za mašine misli tek kad kamion istovari palete sa Frontier-om.
Najjednostavniji način raspoređivanja opreme po laboratorijij je ujedno i najjeftiniji. Prvo je potrebno precizno izmeriti prostoriju u kojoj treba da bude laboratorija. Dobijene dimenzije u nekoj razmeri preneti na milimetarski papir. Na papir takođe treba uneti i električne i vodovodne instalacije. U istoj toj razmeri zatim na posebnim listovima papira nacrtati i mašine koje treba da rasporedimo po prostoriji. U ovoj fazi je i najjednostavnije projektovati raspored računara i prilično bezbolno implementirati kablove koji su potrebni računarskoj mreži. Ovde dolazi do konsultacija između vlasnika radnje i dizajnera. Kad se usaglasi gde treba šta da stoji sve se to prenosi u neki računarski program za vizuealizaciju. Posle pregledanja fotografija i planova izgleda radnje vlasnik daje konačan potpis da se krene sa izradom enterijera. Naravno, praksa pokazuje da se ovo jako retko dešava. Uglavnom su radnje loše dizajnirane a zbog grubih previda prilikom izrade enterijera često se neki delovi moraju rušiti ili praviti više puta.
Iako digitalna foto laboratorija izgledom enterijera ne treba da podseća na neki ”fensi” kafić ona treba da odaje utisak lepog, čistog i prijatnog mesta gde će klijent sa zadovoljstvom doći da preda fotografije na izradu. Vlasnicima koji nemaju ideju kako da dizajniraju svoju radnju predlažem da popričaju sa nekim dizajnerom. Često dizajneri enterijera pojam digitalna foto laboratorija poistovete sa “high-tech” izgledom što i ne mora da bude loše ako se dobro izvede. Sigurno jedna od najlepših, ne samo foto radnji u kojima sam bio je Canon, Digitalna foto laboratorija u podzemnom prolazu u Novom Sadu koja pleni izgledom i funkcionalnošću u nazovimo ga tako "high - tech - space" stilu.

Fotografije prikazuju unutrašnjost verovatno najlepše foto radnje na ovim prostorima, foto laboratorija Canon u Novim Sadu. Fotografije oslikavaju način razmišljanja prilikom projektovanja ove radnje. Radni prostor za rad na računarima je odvojen a ipak sasvim blizu printeriste, to omogućava nesmatan rad ali i komunikaciju kada je potrebno. Radnici koji rade za printerom i računarom su leđima okrenuti pultu. Što je zgodno jer neće stalno biti ometani prilikom rada a opet ukoliko je potrebno mogu lako da komuniciraju sa mušterijama sa one strane pulta. Pult je velik i omugućava istovremeno posluživanje više mušterija. U sredini pulta se nalazi prostor sa fiokama i kasom. Iza pulta se nalazi prostor gde se odlažu kesice sa urađenim nalozima i posebna velika fioka za velike formate. Iznad se nalazi izložbeni prostor sa ramovima, aparatima i drugim sitnicama koje treba da pobude znatiželju kupaca. Jasno je, da je ova radnja projektovana i urađena profesionalno. Nema druge nego da se i ostali fotografi ugledaju i počnu da razmišljaju o svojim radnjama.
Poslednje ažurirano (nedelja, 10 maj 2009 01:53)
blizu
canon
digitalna
dizajniraju
enterijera
foto
fotografije
ideju
izgledom
laboratorija
laboratoriji
loscarone
mascaronine
najlepscarone
nego
novim
odvojen
oslikavaju
ovim
papir
predlažem
prikazuju
projektovanja
prostor
prostorima
pulta
radni
radnje
radnju
raspored
razmeri
računarima
sadu
sasvim
space
stilu
svoju
tech
verovatno
često