“Hvatanje” izgleda ekrana pomoću komande PrtScr
Prilikom prezentacije ove knjige dok je još bila samo u elektronskoj formi često su mi postavljali pitanje:”Kako si uspeo da prikažeš izgled ekrana”? Postoje i specijalni programi za ovakve poslove ali ovde ćemo pokazati jedan vrlo zgodan a krajnje jednostavan recept koji Vam može pomoći u dosta situacija a koristićete samo stari dobri Photoshop. Recimo imate PDF fajl ili neki internet sajt koji bi da “umetnete” u neki Vaš dizajn. Samo odpratite sledeći recept i nećete imati problema sa rešavanjem takvih situacija.
Dakle, otvorili ste neki PDF fajl pomoću programa Acrobat Reader. U tom fajl se nalazi nešto što Vam treba. Kako da to najlakše “izvadite” da biste mogli da koristite u Photoshop-u.
- Pošto komanda koju ću upravo opisati “hvata” celokupni sadržaj ekrana bilo bi dobro da ukoliko ne želite da imate okvire prozora i statusnu liniju dole i ikonice koje se nalaze gore da pređete u Full Screen mod. U Acrobat reader-u to se postiže pomoću skraćenice CTRL+L.
- Ukoliko ono što želite “izlazi” iz područja koje vidite na ekranu slobodno ga pomoću miša “dovedite” u vidljivi deo ekrana
- Najbolje je da uveličanje bude 100% jer na taj način ćete izbeći “nareckane” ivice koje nastaju zbog sabijanja piksela kada nisu u svojoj “prirodnoj” rezoluciji.
- Kada se ovo već sve pripremili napokon dolazimo i do jednostavnog recepta za hvatanje ekrana.
- Pritisnite taster PrtScr. (Na “normalnim” tastaturama se nalazi desno od funkcijskog tastera F12).
- Na ovaj način ste računaru “naredili” da celokupni izgled ekrana “zapamti” i spremi na mesto koje se u računarskom svetu zove clipboard. ClipBoard je neke vrsta memorijskog magacinskog prostora koji postoji ali ga mi ne vidimo.
- Sada ostaje da pređete u Photoshop
- Pomoću komande File - New (ili kombinacije tastera CTRL+N) otvorite novi dokument.
- Primetićete da je novi dokument jednak ekranskoj rezoluciji u trenutku u kome je pritisnut taster PrtScr.
- Zbog ovoga je dobro da povećate rezoluciju monitora što više, jer ćete dobiti i bolju sliku za dalju obradu.

- - Sada pomoću kombinacije tastera CTRL+V (ili pomoću komande Edit - Paste “ispustimo” sadržaj clipboarda (sećate se to je memorijski magacin) u naš novi fajl.
- - Dalje nema mnogo mudrosti jer imate željenu sliku u Photoshopu pa možete da radite sa njom ono što ste već naumili.
- Ne možete na ovaj način hvatati slike iz animacija
- Ne možete staviti (uglavnom) više slika u clipboard.
Ova malo pre objašnjena tehnologija je u suštini ista samo “izlazni” rezultat nije papir koji izlazi iz štampača već izgled ekrana koji “izlazi” iz memorijskog clipboarda u novi dokument koji pravimo u Photoshop-u.

Poslednje ažurirano (petak, 24 jul 2009 02:25)
acrobat
celokupni
clipboard
clipboarda
ctrl
dokument
ekrana
fajl
file
ista
izgled
jednostavan
komande
kombinacije
magacinskog
memorijskog
novi
objascaronnjena
ostaje
otvorite
photoshop
pravimo
pređete
primetićete
prostora
prtscr
reader
recept
rezoluciji
sadržaj
scarontampač
situacija
sliku
stari
suscarontini
taster
tastera
tehnologija
vidimo
želeli