Uvod
Rukovodeći se onom starom poslovicom: gde ima dima - ima i vatre, sa punim pravom dolazimo do zaključka da je nemoguće izbeći dinamičku obradu zvuka. Gde god se okrenemo, zvuk odnosno audio signal koji snimamo, obrađujemo, emitujemo, reprodukujemo, negde je morao proći kroz neki proces dinamičke obrade.
Ovaj seminarski rad je pokušaj rasvetljavanja oblasti koja je već prilično istražena, a ipak još uvek nedovoljno jasna. Kroz poglavlja vezana za sam istorijat i razvoj, pa sve do poglavlja u kojima je obrađena primena procesora za dinamičku obradu zvuka uz pomoć nekoliko intervjuisanih osoba iz ove struke, nastojalo se da se onima koji ne znaju približi, a onima koji znaju proširi znanje iz ove oblasti. Sakupljajući materijal za ovaj rad znatno sam obogatio i sopstvena saznanja, a nadam se da će to biti slučaj i sa i onima koji ga budu čitali, bez obzira na njihovo zvanje i iskustvo.
Jasno je da je zbog oblasti koja je obrađena u ovom radu, upotrebljeno mnogo stranih izraza i pojmova, najviše engleskih. Neki od njih su prevedeni, a neki su ostavljeni u svom izvornom obliku, jer su kao takvi u upotrebi i kod nas.
Koristim ovaj momenat da se zahavalim Ivani Vlajković, profesoru engleskog jezika, na svesrdnoj pomoći oko lektorsko-korektorskih zadataka, Živku Pavloviću, asistentu grafičkog dizajna, i Darku Vajsu, studentu informatike, na pomoći oko obrade grafika i fotografija.
Poslednje ažurirano (utorak, 29 septembar 2009 01:36)